Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Katedra Opactwa Benedyktyńskiego w Sankt Gallen
      Państwo: społeczeństwo
Religie w Szwajcarii
Szwajcaria to kraj wielowyznaniowy z ogromną tolerancją dla innych wierzących. Dominują wyznania chrześcijańskie, aczkolwiek w ostatnich kilku latach obserwuje się silną tendencję spadkową liczby członków kościołów chrześcijańskich.

W roku 2000 przeprowadzono ankietę wśród społeczeństwa, w wyniku której okazało się, że tylko dla 16 % badanych religia jest bardzo ważna. O wiele ważniejsze były inne sprawy niż religia, tj.: rodzina, praca, sport, czy kultura. W innej sondzie przeprowadzonej wśród społeczeństwa Szwajcarii okazało się, że w ciągu 10 lat liczba wiernych uczęszczających do kościołów spadła o 10 %.

Spośród deklarujących przynależność do kościoła katolickiego 38,5 % stwierdziło, że nie chodzi więcej do kościoła, a spośród przynależących do kościołów protestanckich aż 50,7 % stwierdziło, że nie uczęszcza już do kościoła. Mimo to 71 % badanych stwierdziło, że wierzy w Boga.

Według najnowszych statystyk życia religijnego w Szwajcarii obie religie chrześcijańskie tj. katolicyzm i protestantyzm dominują wśród Szwajcarów. Niepokojący jest wzrost zainteresowania islamem. W ciągu 10 lat liczba jego wyznawców wzrosła dwukrotnie. Ma to związek przede wszystkim z napływem ludności muzułmańskiej, szczególnie z terenów byłej Jugosławii. Jednocześnie rośnie liczba osób, które nie należą do żadnej religii.

Wyznawców kościoła katolickiego jest 41.8 %, protestantów 35.3 %, muzułmanów 4.3 %, ortodoksyjnych chrześcijan 1.8 %, bezwyznaniowców 11.1 %, innych chrześcijan 0.4 %, hinduistów 0.4 %, buddystów 0.3 %, Żydów 0.2 %.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat