Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Referendum w kantonie Glarus - Landsgemeinde
      Państwo: demokracja
Referendum - decyzją społeczeństwa
Referendum to dla Szwajcarów najdoskonalsza forma demokratycznego udziału obywateli w zarządzaniu własnym państwem.

Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy obywatel szwajcarski, który ukończył 18 lat i jest zdrowy na umyśle. Referendum jest konieczne, gdy chodzi o zmianę konstytucji lub przystąpienie do jakiejś organizacji międzynarodowej. W takich przypadkach wymagane jest spełnienie warunku podwójnej większości. Oznacza to, że dany projekt może być przyjęty tylko wówczas, gdy jest tzw. Volksmehr, czyli większość ważnych głosów oddanych w całym państwie i tzw. Ständemehr, czyli większość kantonów, w których przyjęto dany projekt.

W pozostałych przypadkach wystarczy zwykła większość ważnych głosów oddanych przez uprawnionych w całym państwie.

Zazwyczaj każdego roku są 4 głosowania rocznie (1 w każdym kwartale), a ich daty są ustalone już do końca 2032 r. W tym roku ustalono daty referendum na: 3 marca, 9 czerwca 22 września oraz 24 listopada.

Od 1917 r. referenda są każdego roku, czasami było tylko jedno rocznie. Pierwsze referendum przeprowadzono 6 czerwca 1848 r. Wzięło w nim udział blisko 200.000 osób.

By przeprowadzić referendum w jakiejś sprawie potrzeba 50.000 podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zebrane w ciągu 100 dni od publikacji wniosku. Prawo głosowania jest traktowane podobnie jak kiedyś polskie "veto", inaczej mówiąc jest to hamulec dany w ręce narodu w stosunku do projektów polityków.

Do tej pory referendum odbyło się 582 razy (582. odbyło się 18 maja 2014 r.), przy czym najwięcej w ciągu jednego roku było w 1952, kiedy przeprowadzono referendum aż 7 razy! W tym roku będzie jeszcze tylko jedno 28 września 2014 r.

Każde referendum odbywa się zawsze w tym samym lokalu, przygotowanym do wielokrotnego przeprowadzania z tymi samymi regułami, więc każdy wie gdzie i kiedy ma głosować. W dniu głosowania przy drogach ustawia się specjalne znaki, które przypominają obywatelom o głosowaniu. Oczywiście głosowania nie są obowiązkowe. W ostatnich latach frekwencja niestety nie jest zbyt wysoka, rzadko przekracza 50 % uprawnionych. W najbliższym czasie będzie już możliwe głosowanie za pomocą Internetu, co powinno spowodować wzrost liczby obywateli biorących udział w głosowaniach.

Oczywiście możliwe jest również głosowanie za pomocą poczty, a w kilku kantonach osobiste głosowanie na placu do głosowania, gdzie zbierają się uprawnieni do głosowania i głosują podnosząc rękę z drukiem do głosowania. Nazywa się to "Landsgemeinde" i odbywa się tak samo od kilkuset lat.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat